A kosarad jelenleg üres.
Adj hozzá termékeket!
A végösszeg a szállítás költségét, illetve MPL szállítás esetén a csomagolási költséget nem tartalmazza.További információ
A pezsgő igazi luxusital, amely mindig is az ünneplés, az ünnepek nedűje volt. Szülinap, baráti összejövetelek örök kedvence, gyönyörű, gyöngyöző látványa mindenkit lenyűgöz. Már a francia udvar is nagyon kedvelte, de azóta sem lankadt a lelkesedés a pezsgő iránt. Tisztán, vagy egyszerű pezsgős koktélokban is szuper lehet ez a buborékokkal teli tradicionális ital. Az utóbbi időben megjelentek „kistestvérei” is, azaz a prosecco és a cava.
Nézzük mi a különbség eme „pezsgő” italok között!
Aki szereti az erősen szénsavas, bubis alkoholos italokat, az biztosan nagyon szereti a pezsgőféléket. Akik gyakorlottabb fogyasztók azok tudják, hogy ebben a kategóriában találkozhatunk meglepő kifejezésekkel, mint amilyen a champagne a prosecco, vagy esetleg a cava. Lássuk először is, hogy a champagne és prosecco között mik a lényeges különbségek? Még a tapasztalt pezsgőfogyasztók és ízlelők számára is furcsa lehet, hogy ezek között az italok között első ránézésre, sőt gyakran az ízvilág tekintetében sincsenek óriási differenciák. Valójában mindkettő pezsgő, de persze a gyakorlatban ennél azért jóval árnyaltabb a kérdés. Ami az alap, hogy míg a champagne a francia pezsgő neve, addig a prosecco az olasz pezsgőt jelenti.
A két ital közötti legfontosabb különbség: a származási hely A champagne érdekessége leginkább abban keresendő, hogy ezt az italtípust valójában csak a francia Champagne régióban készítik. A környék központja Reims, egy Párizstól mintegy 140 kilométerre északra-, északkeletre fekvő város. A champagne gyakorlatilag minden pezsgő őse, amit jellemzően Pinor Noir, Pinot Meunier és Chardonnay szőlő típusokból állítanak elő egy nagyon szigorú és ellenőrzött módszer, a Méthode Champenoise szerint. Fontos megjegyezni, hogy csakis a francia borászok jelölhetik ezzel a módszerrel pezsgőjüket! Az eljárás lényege, hogy a már eleve jó minőségű alappezsgőt másoderjesztésnek vetik alá a palackban, méghozzá extra cukor és élesztő segítségével. Így született meg egykor a hamisíthatatlan francia champagne, amit elsőként Dom Perignon szerzetes készített még 1693-ban.
A champagne mindig jóval drágább, mint az „átlagos” pezsgők, általában 10-12 ezer forinttól indul (ami még mindig egy szerény összeg), de a határ esetükben gyakran tényleg a csillagos ég. A prosecco ezzel szemben nem Franciaországból, hanem Olaszországból származik, méghozzá a Veneto régióból. A Veneto régió központja Treviso, ami Velencétől alig 20-25 kilométerre északra található. Ennek a pezsgőfajtának jellemzően a talán kevésbé ismert Glera szőlő adja az alapját, de sok esetben házasítják más típusokkal is. A tradicionális champagne-al ellentétben, a prosecco esetében nem palackban, hanem nagyobb tartályokban történik a másoderjesztés, ami persze egy kevésbé költséges előállítási mód, mint a palack használata. A prosecco fiatalabb is, mint a campagne. A világ első proseccóját Carpené Malvolti készítette el még 1868-ban. Árban is jelentős a különbség: ma egy jó minőségű proseccot már 4-5000 forintért vehetünk magunknak. Ráadásul az ízvilágban is jelentős különbségek vannak a két ital között. A champagnet inkább a könnyed citrusos és barackos hatások jellemzik. A francia pezsgők egyik jellegzetessége az üde frissesség. Szinte minden champagne esetében jellemző a gyümölcsös jelleg annak ellenére is, hogy a palackban érlelt italoknál ezt nagyon nehéz elérni. Viszont ez együtt jár valamiféle patinás ízzel is, ami megadja a champagne egyedülálló jellegzetességét.
A proseccót viszont főleg a zöldalmás és virágos jelleg határozza meg. Mindez leginkább a prosecco alapjául szolgáló szőlőfajták miatt alakult így. Mivel a Glera nevű szőlőt gyakran házasítják egészen extrém fajtákkal is, ezért nem ritka, ha trópusi gyümölcsös hatásokat, banános és dinnyés jegyeket fedezünk fel az olasz pezsgőben. Az is gyakran előfordul, hogy egy olasz pezsgő mézes, mogyorós és vaníliás aromákkal rendelkezik, de nagyon sok esetben gyártónként változhat, hogy milyen ízek, jellegek bukkannak fel a pezsgőben. A tartályban történő másoderjesztés is más hatással van az italra, nem alakul ki túl nagy nyomás (mint a palackos másoderjesztés esetében), vagyis a buborékok hatását sokkal rövidebbnek és némiképp habosabbnak érzékelhetjük.
Milyen ételeket fogyasszunk a champagne-hoz és a proseccohoz? A champagne nagyon jól passzol zöldségekhez és a tenger gyümölcseihez, de tulajdonképpen a mai trendek szerint még sokféle ételhez párosítható, egyes szakértők szerint még a popcornhoz is. A prosecco édes lecsengése fontos az ételpárosításnál. Hiába száraz a legtöbb prosecco, mégis édeskés, de legalábbis sokkal édesebb lecsengésű, mint a champagne. Minden olyan étel mellé, amelyben hangsúlyos szerepet játszanak a gyümölcsök, pácolt húsokhoz is kellemes, de a szusi vagy az ázsiai tésztaételek mellé is fogyasztható. No de milyen a Cava? A cava mindkét italtól különbözik, de azért vannak hasonlóságok is. A cava spanyol „találmány”, hagyományosan többnyire olyan szőlőfajtákból készül, amelyekről egy átlagember nem is hallott. A második erjesztés ebben az esetben is a palackokban történik, a módszert a francia borászok miatt viszont nem nevezhetik méthode champenoise-nak, így ez az eljárás a méthode traditionnelle nevet kapta. A cava és a champagne közötti másik különbség az erjedési idő, aminek következtében a cava könnyedebbnek hat a hosszabb ideig érlelt champagne-nyal összehasonlítva. A cava esetében inkább dinnyés, körtés, citrusos aromákra, és kellemes savasságra számítsunk. A cava hasonló készítési módja és kedvezőbb ára miatt remek alternatívája lehet a champagne-nak
Miért jó pezsgőt fogyasztani? Tanulmányok szerint a vörösborhoz hasonlóan jó hatással van a szívre, megelőzi a cukorbetegséget és a demenciát. A pezsgők esetében is természetesen, mint minden alkoholos italnál is fontos, hogy mértékkel fogyasszuk, szóval, azért bánjunk vele óvatosan!
A pezsgők kategóriában ezeket a márkákat találod: BB, Sauska, Törley, Hungária, Szovjetszkoje Igrisztoje. Ezeket a pezsgőket különleges alkalmakra ajánljuk pl. egy születésnapra, névnapra, vagy karácsonyra is, de akár egy évfordulós vacsorára is.