A kosarad jelenleg üres.
Adj hozzá termékeket!
A végösszeg a szállítás költségét, illetve MPL szállítás esetén a csomagolási költséget nem tartalmazza.További információ
Átmeneti készlethiány
11. 30-igA kalács ünnepi ételünk, legalábbis hagyományaink szerint többnyire jeles alkalmakkor fogyasztottuk. Ma már ez kissé lazult és gyakran előfordul, hogy hétköznapokon is fogyasztunk belőle, hiszen vajjal, lekvárral, mézzel is nagyon finom, pláne egy jó kakaóhoz! Nézz körül kalács választékunkban és találd meg kedvencedet, amellyel a hétköznapokat is ünnepnappá varázsolhatod!
A kalács története és formája tulajdonképpen együtt, organikusan változott és a történelem, valamint a hagyományok mentén alakult ki az évszázadok során. Még ma is rengeteg formája, elkészítési módja ismert. Nézzünk pár érdekességet a kalácsról! Az általunk ismert parasztkalács két fő formája a kenyér módjára kiszakított cipóforma, illetve a fonott változat. Mindkettő töltelék nélküli, többnyire a kemence földjén készült el, és ünnepek alkalmával sütötték. A kalács kelt tészta, ás a kenyérnél jóval lazább, finomabb összetételben készült. Kalácsot egyrészt forró levegőben (kemencében, később sütőben), másrészt nyílt tűz parazsánál sütöttek (kürtőskalács).
De mi is a kalács?
A kalács finom búzalisztből tejjel, vajjal, cukorral és tojással készített, kelt, foszlós, édeskés ízű péktermék. A kalács szláv eredetű szó, jelentése „kerek”. A mi kalácsunkhoz hasonló tésztákkal Európa szerte találkozhatunk. Hasonló tésztaféleség Bulgáriában a kozunak, Romániában a cozonac. De ezek leginkább a gyümölcskenyérre hasonlítanak. A lengyeleknél a chałka, az olaszoknál a panettone, az erdélyi szászoknál a Klotsch, a szerbeknél a kolač hasonlít a kalácshoz. Tehát minden népnek megvan a maga kalács jellegű péksüteménye. Ne felejtsük megemlíteni a francia brióst sem, mivel ez a finomság is kalácstésztából készül, annyi különbséggel, hogy több vajat és tojást használnak hozzá.
A kalács formája
Már korábban ejtettünk szót a kalács formájáról, azaz, hogy eredetileg csak kerek formájú volt, mint egy cipó, mivel eleinte úgy készítették, mint a kenyeret. Csupán később kerültek bele azok az alapanyagok, amelyeknek a kalács mai íze köszönhető. Mi leginkább már a fonott kalácsot ismerjük, de formája lehet hosszúkás, telt, lyukas közepű vagy rácsosan alakított.
A kerek koszorú alakú, középen lyukas kalács régen főként lakodalmakra készült Magyarországon, ilyenkor a maradék tésztából madarakat is formáztak rá. Az is külön érdekesség, hogy a kalácskészítés tájegységenként változik Magyarországon.
Egy kalácsféleség: a kuglóf
A kuglóf szintén több vajjal és tojással készül, ráadásul édesebb is a hagyományos kalácsnál. Mind a kelt tésztás, mind a kevert tésztás kuglóf kedvelt alapanyaga a túró. A túró lehet magában a tésztában, ami azért jó, mert nedvessége jóvoltából a tésztánk tovább friss maradt, másrészt a túró ideális töltelék is. A kevert tésztás változatoknál a csokis/kakaós töltelék a legjellemzőbb.
A hagyományos húsvéti kalács általában fonott és töltetlen. De miért eszünk húsvétkor kalácsot? A hagyományok szerint azért, mert a húsvét egy igen különleges ünnep, amely a megújulást, az újjászületést jelképezi a tavasz érkezésével. Egy ilyen valóban különleges ünnepen pedig mindenből a legjobbat szokás készíteni. A kalács gazdagabb, mint a klasszikus kenyér, hiszen kerül bele tojás és cukor is, sőt még díszíthetjük is! A hagyományok szerint húsvét vasárnap a kalácsot elvitték a templomba, hogy megszenteljék. Majd ezt követően hazavitték és ezt követően evett belőle az egész család az ünnepi asztalnál. Ez biztosította az elkövetkezendő időszak gazdagságát és jólétét.
Miért jó kalácsot fogyasztani?
Édes, vagy sós feltéttel egyaránt finom és valóban ünnepi finomság a kalács. Tojáskrémmel, kacsa-vagy libamájjal, pástétomokkal, de lekvárral, vajjal egyaránt ízletes. Ma már azért kissé elvesztette magasztos ünnepi jellegét, azonban elkészítésével otthon is bátran kísérletezhetünk. Ennek nagy előnye, hogy magunk választhatjuk meg az összetevőket, tehát ha a családban van cukorbeteg, vagy glutén érzékeny, akkor az alapanyagokat ennek megfelelően szerezzük be.
Finom a kalács, de mértékkel! Avagy a kalács fogyasztásnak is vannak hátrányai. Azért a kalács evésben is tartsunk mértéket. Való igaz, hogy nagyon finom, de az összetevőket tekintve azért érdemes odafigyelnünk, hacsak nem diétás összetevőkből készítjük kedvencünket.
Ha ügyesek és türelmesek vagyunk, akkor otthon is bátran kísérletezhetünk a kalácskészítéssel. Persze, mint oly sok pékárunál, a kalács esetében is a tészta a lelke mindennek. Ezt kell jól kidolgozni és kitapasztalni, hogy milyen összetevőkkel és milyen arányokkal lesz tökéletes. A különféle mentes változatok is elkészíthetők otthon is, de valószínűleg ebben az esetben még inkább ki kell tapasztalni az ideális tészta összetételét.
Ugyanígy kreatív módon tehetünk bele diós, vagy mákos, de akár lekváros tölteléket is. Készíthetjük foszlósra, ugyanakkor csakis az összetevőkön és a sütésen múlik, hogy a tészta mennyire lesz összeállós, vagy akár keményebb.
De azért persze a legegyszerűbb, ha tőlünk rendelsz! Válassz a Hel, a Linzer, vagy a Brucker termékei közül és minden előkészület, macera nélkül otthonodba terem a finom kalács!