A kosarad jelenleg üres.
Adj hozzá termékeket!
A végösszeg a szállítás költségét, illetve MPL szállítás esetén a csomagolási költséget nem tartalmazza.További információ
A legnépszerűbb és leggyakrabban fogyasztott péksütemények a Groby online kínálatában. A kifli, zsemle és baguette választékban, magvas, extrán vajas, teljes kiőrlésű, zabos, tejes változatok is kaphatók.
Mi mindenhez használhatjuk ezeket a péksütiket? Nagy előnyük, hogy azon kívül, hogy frissen, magukban is fogyaszthatók, hogy pirítva és sütve is felfrissíthetjük állagukat. Tehát akár pár napos péksüteményünket is elfogyaszthatjuk, ha megpirítjuk kenyérpirítóban, vagy sütőben. Egy egyszerűbb fokhagymás vajas feltéttel, vagy csak simán sajttal is nagyon finom, ízletes vacsora, készíthető így, például friss zöldségekkel. Ugyanígy különféle szendvicskrémekkel, készen kapható vagy otthon készített kencékkel is komplett ételt készíthetünk ezekből a péksütikből. Hideg és melegszendvics alapnak is kiválóak, gyakorlatilag mindig jól jön egy finom kifli vagy zsemle a reggelihez tízóraihoz. A baguette szintén ízletes, szeletekre vágható, így vendégváró falatok, vagy egy-egy bulira, összejövetelre is szuper szendvicsek készülhetnek belőle.
Vajon honnan erednek ezek a péksütemények? A zsemléről sajnos nincs túl sok információnk, ugyanis senki sem tudja, hogy pontosan ki és mikor készítette az elsőt. Az biztos, hogy Ausztriában már a 18. században készítettek császárzsömlét (Kaisersemmel). A történet szerint azért kapta ezt a nevet, mert a pékek kérelmet nyújtottak be a császárhoz, hogy szabadítsa fel az addig fix árakat használó zsemlepiacot.
A zsemle „ködös” történetével ellentétben a kifli eredetére több magyarázat is létezik. Az egyik történet a törökök bécsi visszaveréséhez köti az első kifli sütését, ezért lett félhold alakja. A hozzáértők szerint az biztos, hogy a kifli osztrák pékek találmánya, amely Mária Terézia legfiatalabb lánya, a későbbi francia királyné, Marie Antoinette közvetítésével jutott el Párizsba.
A baguette-et az UNESCO felvette a szellemi és kulturális örökségek listájára. A baguette kétségkívül fontos szerepet tölt be a francia kulináris kultúrában. A foszlós belű, roppanós héjú, hosszú, vékony fehérkenyér gyakorlatilag fontos francia szimbólum. A világhírű botkenyér eredetéről azonban a zsemléhez hasonlóan igen keveset tudunk. Persze számos történet kötődik az első baguette elkészítéséhez. Az egyik szerint először Bonaparte Napóleon készíttette, méghozzá a katonái számára. Mivel Napoleon fontosnak tartotta a seregei megfelelő ellátását, ezért direkt olyan formájú kenyeret készíttetett, amit praktikusan a zubbonyuk alatt magukkal vihettek. Szóval a méret és a forma hasznosabbnak tűnt, mint ha hagyományos kenyeret vittek volna magukkal. Egy másik elmélet szerint, amely szintén Franciaországhoz köthető, a föld alatt dolgozó metróépítőknek. Ebben az esetben a történet úgy szól, hogy mivel a metróépítők munkája során nagyon piszkosak lesznek, illetve a munkakörülmények (sötét, stressz) következtében gyakran összeverekedtek, ne használjanak kést az ebéd során. Állítólag az építésvezetők azt kérték, hogy készítsenek olyan kenyeret, amiből kés nélkül is kényelmesen falatozhatnak. Vannak olyan feltételezések is, amelyek a francia forradalomhoz kötik a baguette megjelenését. Az egyenlőség jegyében szükség volt egy olyan kenyérre, ami minden ember számára egyaránt elérhető, társadalmi helyzetétől függetlenül. Így alkották meg a könnyen elkészíthető, olcsó bagettet.
Egyesek szerint azonban munkavállalók védelmében hozott törvénynek köszönhető az első baguette. Az 1920-ban hozott francia törvény szerint a pékek este tíz és hajnali négy óra között nem dolgozhatnak. A törvényi szabályozás kedvezett ugyan a pékeknek, de a sima, hagyományos kenyér kisütésére nem maradt idő. Emiatt változtatták a formát a hosszúkás alakra, amely gyorsabban megsült.
De milyen is az igazi a bagett? A bagett egy hosszúra nyújtott, ropogós francia fehér kenyér. A kenyér pórusai nagyon durvák, és pontosan ez az a jellemző, amely a legmagasabb minőséget is jelzi. Kevés élesztővel, hideg tésztagyúrással készítik. A kenyér héja pedig vastag a hosszú kelesztési idő miatt, ugyanakkor kellőképpen ropogós is. Franciaországban a boulangerie artisanale néven működő, hagyományos, klasszikus pékségekben szigorúan csak búzalisztet, vizet, sót és élesztőt használnak a bagett készítéséhez. Tehát kifejezetten ragaszkodnak a régi, eredeti recepthez.
Miért imádjuk annyira a bagettet? Azt bizonyára nem kell ecsetelnünk, hogy egy igazi, kívül ropogós belül omlós francia bagett mennyei ízű. Csak vajjal és pici sóval esetleg némi vörösborral tökéletes előétel vagy akár éhségűző falat. De ugyanígy egy minőségi, különleges sajttal is kiváló választás lehet. Egy tökéletes bagettből készített szendvics is csodás. Ilyenkor persze a vaj és a vékony majonéz réteg amolyan franciás stílusban alapnak számít. Ehhez tehetünk sonkát, sajtot, és zöldségeket is. Lazaccal, tonhallal, vagy majonézes tonhalkrémmel is rendkívül ízletes egy friss ropogós baguette szendvics. Tehetünk hozzá olívabogyót, kapribogyót, vagy roppanós salátalevet, de paradicsomot, vagy csemege uborkát is. Egy komplett ebédnek megfelelő étel is készíthető belőle, amely igen laktató és még egészséges is! Ebben a kategóriában tehát megtalálhatod a minőségi kifliket, zsemléket, baguetteket.
Ha baguettet keresel az esti vacsorához, vagy különleges eseményt szervezel és szendvics gyanánt készítenéd el a falatokat egy baguette felhasználásával, akkor itt megtalálod és többféle fajta közül kiválaszthatod a számodra megfelelőt. Márkák tekintetében pedig a Brucker Pékség, Hel Pékség, Jókenyér, Pantastico termékei közül válogathatsz.