A kosarad jelenleg üres.
Adj hozzá termékeket!
A végösszeg a szállítás költségét, illetve MPL szállítás esetén a csomagolási költséget nem tartalmazza.További információ
Mit kell tudni az ananászról?
Az ananász a broméliafélék egyike, ám a nappalinkat egzotikussá varázsoló növénycsalád e fajtáj a trópusokon szabadföldi ültetvényeken, Európában pedig úgynevezett ananászházakban termeszthető. Jellegztes édes-savanykás ízű, méretes gyümölcsöt érlel, melynek sárga húsa kifejezetten kellemes és üdítő, lédús. Míg természetes élőhelyén fél év alatt érik be, a hűvösebb tenyészhelyen legalább két évbe telik, mire egy sarj gyümölcsöt érlel, mely kisebb ugyan, de sokkal édesebb.
Hogyan használhatjuk a ananászt?
Az ananászt leginkább nyersen fogyasztjuk önmagában, vegyes gyümölcssalátákban, sőt, akár turmixban – bár tény, hogy ez esetben megfosztjuk magunkat a gyümölcshús ropogtatásának édes élvezetétől. A gyümölcs élénk sárga színe kiváló kontrasztot alkot a hófehér túrós és joghurtos jellegű tortákkal, süteményekkel és legalább ilyen dekoratív a csokoládés sütemények tetején lágy zselatinba burkolva. Befőttet és lekvárt is készíthetünk belőle önmagában, vagy egyéb egzotikus – pl. papaya, narancs, kiwi – és hazai – pl. sárgabarack – gyümölcsökkel keverve. Az ananász édessége kiválóan kombinálható a csípős és savanykás ízekkel, ennek megfelelően nagyszerű alapanyaga a különféle chutney-knak (csatni). Az indiai eredetű mártogatóst sült, grillezet húsok, sajtok, vagy nyers zöldségek mellé kínálhatjuk. Chili mellett jól kombinálható a fehérborssal, kókusszal, valamint a pikáns, aromás sajtok mellett is érdekes ízvilágot alakíthatunk ki az ananásszal. Rizskörethez, tejszínes mártásokhoz, sőt akár szendvicsre feltétként is használjuk, valamint a sokak által vitatott Hawaii pizzán is találkozhatunk vele, bár egyesek szerint a gyümölcs a pizzán már-már eretnekségnek számít. Az ananászból bort, pálinkát és likőrt is készítenek például az Azori-szigeteken.
Az ananász egészségtámogató tulajdonságai
Az ananász az úgynevezett bromelin enzimet tartalmazza, melynek köszönhetően ez az alapvetően édes gyümölcs kilófalóként szerepel a fogyókúrás és tisztítókúrás étrendek receptúrájában. A rendkívül magas rosttartalom értékes az emésztőrendszer számára, vitaminjai az általános egészségmegőrzést támogatják, a szárából kivonható vegyületek gyulladáscsökkentő hatását a gyógyszeripar is hasznosítja különféle táplálékkiegészítők részeként. A bromelin mellett folsavat, kalciumot, káliumot, mangánt, magnéziumot, vasat éppúgy nagyobb mennyiségben tartalmaz, mint A-, B- és C- és E-vitaminokat.
Hogyan tároljuk az ananászt?
Az ananászt nem lehet hosszú ideig tárolni, de ha mégsem fogyasszuk el közvetlenül a beszerzése után, érdemes fejjel lefelé tárolni. A gyümölcs ugyanis érdekes módon, alulról érik, és a fejjel lefelé tárolás segíti a gyümölcsben lévő nedvek áramlását. Az ananászt éppen ezért érdemes úgy kiválazstani, ha megszagoljuk az alját. Ha édes az illata , finom ízekere számíthatunk, ha viszont nem érezzük az aromát, meglehet, hogy a gyümölcs még éretlen. A súly is sokat számít; a még éretlen ananász a méretéhez képest könnyű, túl korán szüretelték le, a súlyos példányok viszont lédús, zamatos, érett gyümölcshúst rejtenek.
Származási ország: Costa Rica
Osztály: II.