A kosarad jelenleg üres.
Adj hozzá termékeket!
A végösszeg a szállítás költségét, illetve MPL szállítás esetén a csomagolási költséget nem tartalmazza.További információ
Mit kell tudni a kaporról?
A kapor ismert és kedvelt fűszernövényünk, melynek föld feletti lombozatát esszük, beleértve a szárat és a vékony, szeldelt leveleket is. Erőteljes aromájú gyógy- és fűszernövény, mely már a évezredek óta a kertjeink lakója.
Hogyan használhatjuk a kaprot?
A kaprot frissen és szárítva, morzsolva is használjuk ételeink ízesítésére, valamint gyógynövényként fogyasztható a főzete is. A szárított morzsolt kaprot a friss kaporral egyenértékűen használhatjuk az ételek ízesítésére, bár tény, a friss kapornak intenzívebb az íze és az illata is. A tökfőzelék, a kapros-túrós lepény, a mediterrán joghurtos öntetek, uborkából készült saláták elképzelhetetlenek kapor nélkül. A zöldsalátákba is tehetünk kaprot, ám ez esetben számolnunk kell azzal, hogy a megszokott ízvilágot alaposan felülírja a kapor. Jól párosítható fokhagymával, köménnyel, majorannával és fekete borssal. A kapor a házi savanyítás egyik alapösszetevője, legyen szó kovászos vagy csemegeuborkáról például. Kiválóan illik a tejszínes alapú gombaételekhez, a citrommal karöltve pedig a halfogásoknak kölcsönöz egyedi, pikáns ízvilágot.
A kapor egészségtámogató tulajdonságai
A népi gyógyászat hamar felismerte a kapor számos egészségmegőrző hatását; álmatlanság ellen használták, valamint sebgyógyításra és emésztésjavításra. A kapor serkenti a veseműködést, ezért kiváló vízhajtó, a puffadással járó emésztési panaszok kiváló ellenszere, és nagyszerűen beválik a szájnyálkahártya akut betegségeire, pl. afta, vagy fogínygyulladás esetében. E két utóbbi tulajdonságát annak köszönheti, hogy a propoliszhoz és a fokhagymához hasonlóan nagyon erőteljes antimikrobiális hatással bír, jelenlétében a baktériumok, vírusok szaporodása nem kielégítő, így főként a bőr- és a nyálkahártya betegségei ellen vívott harcban, de akár a kisebb bőrsérülések kezelésében is kiváló partner. A-, B- és E-vitaminokban, folsavban gazdag, valamint rengeteg ásványi anyagot is tartalmaz, például kalciumot, vasat, rezet, magnéziumot, cinket, foszfort.
Hogyan tároljuk a kaprot?
A friss kapor pár napig egy pohár vízbe állítva frissen tartható, de ha nem használjuk fel, érdemesebb lefagyasztani. Elvileg hűtőben is tárolható szorosan betekerve papírtörlőkendővel - amit felszívja a nedvességet – és zacskóba téve, de a kapor erőteljes illata még a nejlonzacskón is átüt és átszivárog más ételekbe.
Származási hely: Magyarország
Osztály: I.